photo-1449247709967-d4461a6a6103

URZĄDŹ SIĘ Z NAMI!
czyli trochę o współpracy z architektem wnętrz

Projektowanie wnętrz coraz częściej wiąże się z zatrudnieniem projektanta,  który pomoże Ci w stworzeniu wnętrza, o którym zawsze marzyłeś. Więc jeśli nie masz pomysłu na swoje cztery kąty lub zwyczajnie potrzebujesz kogoś kto Ci w tym pomoże to jest to wyjście właśnie dla Ciebie!

 

DLACZEGO ARCHITEKT WNĘTRZ?

1. Ergonomia i ponadczasowość

Przy projektowaniu stawiamy przede wszystkim na wygodę użytkowania i estetykę wnętrza, które się ,,nie zestarzeje”. Nawet jeśli znasz rozmieszczenie mieszkania, domu lub innej projektowanej przestrzeni na pamięć i wydaje Ci się,  że rozwiązania które masz w głowie są jedynym słusznym wyjściem, to  jesteśmy w stanie zaproponować parę rozwiązań których pewnie nie brałeś nawet pod uwagę. Wygoda to bardzo ważny aspekt projektu wnętrza, w którym będziesz przebywał na co dzień. Ponadto architekt wnętrz kładzie nacisk na to by projektowane wnętrze prezentowało się dobrze zarówno dzień po realizacji jak i 10 lat po niej. Uleganie chwilowej modzie nie jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli myślisz o projekcie ,,na lata”

2. Pilnujemy Twojego budżetu

Dodatkowym atutem tworzenia projektu wnętrza z architektem jest możliwość kontrolowania wydatków związanych z projektem. Najczęściej już na pierwszym spotkaniu ustalana jest kwota, w której mają zamknąć się koszty projektu, co jest później uwzględniane w kosztorysie, który otrzymujecie wraz z projektem.

3. Widzisz efekt już przed rozpoczęciem prac remontowych

Nieodłącznym elementem projektu (nawet w podstawowym zakresie) są wizualizacje,  które w dużym stopniu ułatwiają współprace. Dzięki nim klientowi dużo łatwiej ocenić efekty pracy i sprawdzić czy dane rozwiązania, materiały i wyposażenie spełniają jego oczekiwania. Ponadto niektóre biura idą o krok dalej i umożliwiają stworzenie wirtualnego spaceru po projektowanym wnętrzu, który jeszcze bardziej ułatwia zobrazowanie efektu końcowego.

4.Oszczędność czasu

To duży plus dla osób zabieganych, które nie mają czasu na przeszukiwanie internetu i rajdu po sklepach w poszukiwaniu pomysłów i inspiracji. Zadaniem architekta, projektanta wnętrz (przy czym te dwa zawody różnią się od siebie) jest właśnie przedstawienie wizji wnętrza (wraz z materiałami, wyposażeniem i układem funkcjonalnym) która odpowiada preferencjom inwestora i oszczędzenie mu czasochłonnych poszukiwań.

 

JAK WYGLĄDAJĄ ETAPY WSPÓŁPRACY?

Zwykle pierwszym krokiem jest kontakt telefoniczny lub mailowy. Wtedy warto podać podstawowe informacje takie jak metraż, rodzaj projektowanej przestrzeni, zakres prac jak i oczekiwany termin ich zakończenia. Mile widziany jest też rzut wnętrza przesłany przed pierwszym spotkaniem. Potem najczęściej obie strony uzgadniają termin spotkania, na którym  klienci opowiadają o swoich gustach, oczekiwaniach i pomysłach na realizacje, wtedy też konieczna jest inwentaryzacja mieszkania. Na pierwszym spotkaniu z reguły ustalane są też możliwości finansowe i czas, w którym trzeba zakończyć projekt. Podczas tego spotkania lub po namyśle klienci decydują się lub nie na usługi architekta wnętrz i wtedy podpisują z nim umowę, która określa warunki współpracy.

Kolejnym krokiem jest przedstawienie klientowi schematu funkcjonalnego w kilku wersjach (najczęściej w dwóch lub trzech).  Na tym etapie poznajecie układ ścian działowych (jeśli taka ingerencja wchodzi w zakres projektu) rozmieszczenie mebli i wyposażenia, oraz ogólną koncepcję. Na tym etapie (jak i każdym innym) zgłaszacie wszelkie korekty i omawiamy Wasze wątpliwości. Ważne jest żeby pamiętać  o tym, żeby bez skrepowania pytać, zmieniać i zgłaszać uwagi w sprawie projektu, to Wasze wnętrze i to Wy przede wszystkim macie być zadowoleni i przekonani w stu procentach. Ponadto na tym etapie często pojawia się temat zestawienia materiałów, które potem zostaną wykorzystane w dalszych etapach współpracy

Po zaakceptowaniu układu funkcjonalnego wnętrza czas na wizualizacje, które w obrazowy sposób przedstawiają Wam wizje projektowanej przestrzeni. Można wtedy przekonać się  jak wybrane materiały, wyposażenie, elementy wykończenia wyglądają razem i czy spełnia to Twoje oczekiwania. Często właśnie na tym etapie dokonywana jest największa liczba korekt, ponieważ dopiero po zobaczeniu efektu na wizualizacjach klienci nabierają pewności czy dane zestawienia im odpowiadają.

Gdy już etap wizualizacji zostanie zamknięty przechodzimy do dokumentacji projektu. W takim dokumencie najczęściej znajdują się następujące arkusze:

 • Inwentaryzacja (chyba, że lokal posiadał już aktualną inwentaryzację)
 • Koncepcja, schematy funkcjonalne (często znajdują się tutaj też odrzucone propozycje, ponieważ są one elementem procesu projektowego i stanowią część dokumentacji)
 • Układ ścian – rzut wraz z zaznaczeniem wyburzanych i dobudowywanych ścian i zabudowy z płyt kartonowo – gipsowych.
 • Projekt elektryki i hydrauliki
 • Ułożenie posadzki – ze wskazaniem rodzaju posadzki, oraz kierunku i sposobu jej ułożenia
 • Układ płytek
 • Projekt ścian – z uwzględnieniem konkretnych kolorów farb i materiałów użytych na ścianach
 • Projekt oświetlenia
 • Projekt sufitu
 • Projekt zabudowy meblowej
 • Rzuty aranżacyjne
 • Wizualizacje

Powyższe punkty są podane tylko w przybliżeniu. Zawartość dokumentacji jest w dużej mierze uzależniona od zakresu prac zawartego w umowie.

Dokumentacja może wyglądać rożnie, jedne są bardziej obszerne, drugie mniej, ale z reguły najlepiej sprawdzają się te sporządzone zwięźle i konkretnie. Dobra dokumentacja nie musi przypominać książki i nie musi być efektowna, maja się tam znaleźć najważniejsze informacje dotyczące projektu.

Ostatnim etapem jest nadzór. Są to wizyty w trakcie prac remontowych, podczas których zadaniem architekta wnętrz jest dopilnowanie tego, by projekt został wykonany zgodnie z zamysłem. Ten etap prac pozwala na unikniecie błędów podczas remontu i tracenia czasu i pieniędzy na ich naprawę. Nadzór jest często opcjonalną częścią projektu kompleksowego

ETAPY2

RODZAJE WSPÓŁPRACY

Współpracę z architektem wnętrz można w elastyczny sposób dopasować do swoich potrzeb. Nie zawsze jest konieczne umawianie się na projekt z pełną dokumentacja i nadzorem, czasami wystarczają konsultacje, na których parę trafnych uwag pozwoli nakreślić Wam plan działania. Poniżej parę opcji spośród których możecie wybierać:

1. Konsultacje

Może to być zarówno jednorazowe spotkanie jak i parę wizyt na których architekt udzieli rad w sprawie projektu wnętrza. Do takiego spotkania dobrze jest się przygotować; spisać pomysły, pytania, wątpliwości, a wszystko po to by jak najlepiej wykorzystać czas konsultacji. Jest to z pewnością najtańsze rozwiązanie i w szczególności przeznaczone dla Tych, którzy chcą sami zaaranżować swoją przestrzeń i potrzebują jedynie nakierowania lub paru wskazówek.

2. Projekt koncepcyjny

Jest to projekt który przedstawia koncepcję wnętrza. Taki projekt z reguły zawiera układy funkcjonalne, rzuty aranżacyjne. oraz wizualizacje. Jest to dobra opcja dla osób, które na podstawie przedstawionej koncepcji są w stanie doprowadzić prace remontowe do końca we własnym zakresie. W takim projekcie brak spisu materiałów, dokumentacji, czy kosztorysu. Dużym plusem tego rozwiązania jest za to wyraźnie niższa cena i szybszy czas wykonania.

3. Projekt kompleksowy

Jest to najbardziej zaawansowana forma współpracy, w której otrzymujecie projekt z pełną dokumentacją, kosztorysem, spisem materiałów. Projekt kompleksowy może zawierać nadzór autorski, ale jest to część dodatkowo płatna

4. Projekt zdalny

Jest to projekt wykonywany on-line, konsultacje, rozmowy z klientem i uwagi odbywają się właśnie drogą mailową lub telefoniczną. Jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku, gdy klient mieszka bardzo daleko lub gdy z rożnych względów nie jest w stanie poświecić czasu na spotkania. To rozwiązanie jest oczywiście tańsze niż tradycyjna forma współpracy.

 

ZA CO PŁACIMY?

Projektowanie wymaga dużo zaangażowania i czasu. Często można spotkać oferty, w których ogłaszają się projektanci za 20zl/m2, jednak zaniżanie cen idzie w parze z jakością wykonywanych usług. Dlatego warto pamiętać, że najtańsza opcja z reguły przekłada się na niższą jakość projektu. Wiec za co płacimy zatrudniając architekta wnętrz?

-Za czas poświęcony na analizę wnętrza, na szukanie jak najlepszych rozwiązań, materiałów, wyposażenia. Za czas potrzebny na wymodelowanie wnętrza, wizualizacje i sporządzenia dokumentacji. Za czas poświęcony na spotkania, nadzór autorski. Wbrew pozorom stworzenie dobrego projektu wymaga wielu godzin spędzonych przy komputerze, z klientem, w sklepach, nad katalogami, na poszukiwaniu najlepszych rozwiązań.

 • Za wiedzę zdobytą na studiach, szkoleniach, z której korzystamy przy tworzeniu projektu, która jest podstawą do stworzenia funkcjonalnego, ergonomicznego wnętrza.
 • Za dojazdy, zużyte materiały, wydruki

 

WYCENA

Ustalana jest indywidualnie dla każdego projektu i podawana najczęściej, po wstępnych rozmowach i podaniu powierzchni wnętrza, zakresu prac i uzgodnieniu terminu wykonania projektu. Dlatego często na stronie biur brak jakiegokolwiek cennika a poznanie ceny jest możliwe dopiero po  bezpośrednim kontakcie.

 

W tym poście chciałyśmy przede wszystkim przybliżyć zasady i etapy współpracy z architektem wnętrz: czego możecie od nas oczekiwać, jak krok po kroku wygląda proces projektowy, jaki jest zakres naszej pracy i jak wygląda sprawa wyceny. Są to najczęstsze pytania jakie zadają klienci w pierwszych mailach i telefonach, dlatego chciałyśmy rozwiać wszystkie (albo przynajmniej większość) Waszych wątpliwości.

 

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>